Mściwojów

 ms
URZĄD GMINY MŚCIWOJÓW
www.msciwojow.pl
 

WÓJT
Mariusz  Foryś
 
Tel. (076) 872-85-22, 23
 
59-407 MŚCIWOJÓW
 

Gmina  Mściwojów leży w pd-zach. części Polski, na Nizinie Śląsko-Łużyckiej, w dawnym Księstwie Świdnicko – Jaworskim. Od pn-zach. graniczy z Jaworem, od pd-zach. przylega do granic byłego woj. wałbrzyskiego. Na zachodzie graniczy z gminą Paszowice, od wschodu z gminami Legnickie Pole i Wądroże Wielkie, natomiast od pd-wsch. z gminą Udanin. Gmina Mściwojów zajmuje obszar 72 km2 , z czego 89% to grunty użytkowane rolniczo. Pozostałe tereny to zieleń, lasy, przestrzeń nie zabudowana i nieużytki. w skład gminy wchodzi 12 sołectw.

 Mściwojów, siedziba Urzędu Gminy, to znana od 1335 roku rycerska wieś Prawian. Pierwszym właścicielem była rodzina von Profen, a jej najwcześniejsi przedstawiciele to Henrich de Provin, Walwano do Profi (w dokumentach z 1296 roku). W połowie XVI w. Majątek przechodzi na własność rodu Bibranów, który w owym czasie należał do najznakomitszych na Śląsku. Wśród jego przedstawicieli znaleźli się: radca dworu cesarskiego, starosta księstwa świdnicko-jaworskiego. W 1642 roku dobra zakupuje baron Otto von Nostiz , wicekanclerz Cesarstwa Niemieckiego, a od 1650 roku starosta księstwa świdncko-jaworskiego. W posiadaniu jego rodziny wieś pozostaje do II wojny światowej.

 

 W Mściwojowie znajduje się interesujący dla turystów kościół rzymsko-katolicki pw. Nawiedzenia NMP. Wśród innych zabytków na terenie gminy warto zwrócić uwagę na:

  • obiekt parkowo – pałacowy w Targoszynie w stylu neorenesansowym z elementami neobaroku i rokoka
  • kompleks zamkowo – pałacowy w Luboradzu , zaliczany do zabytków klasy I
  • pałac w Snowidzy w stylu neorenesansowym z elementami neobaroku i rokoka
  • kościół filialny pw. Św. Jadwigi w Targoszynie z 1335r.

      

Gmina posiada charakter rolniczy, jest tu około 500 gospodarstw indywidualnych. Wysokiej jakości produkty rolne (owoce, warzywa) stanowią doskonałą podstawę do uruchomienia zakładów przetwórstwa rolnego. W okolicy Zimnika znajdują się złoża granitu eksploatowane obecnie przez Kopalnię Granitu oraz klika zakładów prywatnych, które wydobywają i przerabiają surowiec dla potrzeb krajowych i zagranicznych.

 

Zaledwie kilkuletni zbiornik wodny w Mściwojowie upodobali sobie młodzi żeglarze-harcerze, dla których jest to letnia baza do szlifowania swoich umiejętności.

Liczba mieszkańców Gminy Mściwojów według stanu na dzień 30.09.2023 r. wynosi 3885.

 

 

 

 

 

 

 

Wytworzył:
Udostępnił:
Staniec Agnieszka
(2006-03-09 10:32:38)
Ostatnio zmodyfikował:
Żelazek Paweł
(2023-11-30 09:00:19)
       DRUKUJ TĘ STRONĘ Obrazek drukarki