Informacje o Powiecie

 
          Powiat jaworski położony jest w południowo - zachodniej części województwa dolnośląskiego. Swoim zasięgiem obejmuje 6 gmin, gdzie krzyżują się ważne szlaki komunikacyjne. Biegnące przez powiat drogi krajowe ( E-3 , A-5 i autostrada A-4 ) oraz sieć dróg lokalnych zapewniają dogodną komunikację. Siedzibą powiatu jest Jawor, miasto na Nizinie Śląskiej, nad Nysą Szaloną. 

         Powiat ma charakter rolniczo - przemysłowy. Intensywnej produkcji rolnej sprzyjają warunki klimatyczne, a długość okresu wegetacji należy do najdłuższychw Polsce. Działalność przemysłowa skupiona jest przede wszystkim w Jaworze oraz Bolkowie.


        Powiat posiada wiele walorów turystyczno - wypoczynkowych: duże kompleksy leśne, liczne szlaki turystyczne - do najbardziej znanych należy "Dolnośląski Szlak Cystersów" ( fragment Europejskiego Szlaku Cystersów, z licznymi zabytkami sakralnymi ) "Wygasłych Wulkanów" oraz "Kopaczy". Na terenie powiatu znajduje się Park Krajobrazowy "Chełmy" z rezerwatem "Wąwóz Myśliborski" i tzw. Małymi Organami Myśliborskimi. W bezpośrednim sąsiedztwie Jawora znajduje się zbiornik wodny "Słup" - chętnie odwiedzany przez wędkarzy.

        Na uwagę zasługują liczne zabytki, z jaworskim Kościołem Pokoju na czele, który w roku 2002 wpisany został na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. O walorach turystycznych przesądzają pozostałe zabytki architektury i sztuki, m. in. gotycki zamek w Bolkowie ( na zamku organizowane są Ogólnopolskie Turnieje Rycerskie, a także coroczny Festiwal Castle Party ), wczesnogotycki kościół p.w. Św. Marcina, Zamek Piastowski oraz Muzeum Regionalne w Jaworze.

        Powiat Jaworski to region wielu szans i możliwości, stanowiący atrakcyjny teren do inwestowania. Inwestorzy liczyć mogą na daleko idącą pomoc władz powiatu i gmin. Istnieje możliwość zwolnienia z podatków lokalnych. Ponadto dużym atutem regionu jaworskiego są jego mieszkańcy otwarci na szeroką współpracę z partnerem krajowym i zagranicznym. Liczba mieszkańców powiatu jaworskiego według stanu na dzień 30.09.2023 r. wynosi 46664.
 

 

 

Wytworzył:
Udostępnił:
Staniec Agnieszka
(2006-03-08 17:25:34)
Ostatnio zmodyfikował:
Żelazek Paweł
(2023-11-30 08:53:55)
       DRUKUJ TĘ STRONĘ Obrazek drukarki