Bolków

b
 
URZĄD MIEJSKI  W BOLKOWIE
www.bolkow.pl
 
BURMISTRZ
Grzegorz Kucab
 
 
Tel. (075) 741-32-15     Fax. (075) 741-33-94
Rynek 1
59-420 BOLKÓW
 

 
Gmina Bolków to malowniczy, otoczony przepięknym krajobrazem obszar położony 260-550 m.n.p.m., u stóp średniowiecznego zamku na przecięciu drogi krajowej nr 3 Świnoujście – Jakuszyce i drogi krajowej nr 5 Świecie - Lubawka.
 
Zarówno w Bolkowie jak i w okolicy znajduje się wiele cennych zabytków średniowiecznej architektury.
Do najstarszych i najbardziej okazałych spośród średniowiecznego budownictwa obronnego należy górujący nad miastem, pochodzący z XIII wieku, zamek. Na jego terenie, w tzw. Domu Niewiast, mieści się muzeum. Ponadto warte zobaczenia są inne, równie ciekawe zabytki w Bolkowie, m.in. kościół parafialny, którego początki sięgają XIII wieku, klasycystyczny ratusz, kamienice z podcieniami z XVII i XVIII wieku przebudowane w XIX i XX wieku usytuowane przy prostokątnym pochyłym rynku, pozostałości średniowiecznych miejskich murów obronnych z pierwszej połowy XIV wieku.
 
Dodatkowymi walorami gminy są okazałe ruiny zamku z XIV w. w Świnach i zamku Niesytno w Płoninie, wiele ciekawych zabytkowych obiektów sakralnych, złoża leczniczych wód glauberskich w Starych Rochowicach, zespoły pałacowo-parkowe: w Lipie, Jastrowcu, Sadach Dolnych, Sadach Górnych, Mysłowie i Płoninie, Park Krajobrazowy „Chemy” w okolicach Lipy i Jastrowca oraz Rudawski Park Krajobrazowy  w okolicach Kaczorowa, rezerwaty przyrody: Buki Sudeckie w obrębie Nowych Rochowic i Mysłowa oraz Różowe Wapienie w Nowych Rochowicach, a także trzy szlaki turystyczne, baza noclegowa i gastronomiczna (restauracje, hotele, zajazdy, schronisko młodzieżowe, pola campingowe), trasy rowerowe; piękne ścieżki widokowe dla uprawiania turystyki pieszej.
 
Bolków współpracuje z trzema gminami zagranicznymi: Borken w Niemczech, Heerde w Holandii oraz Dragsholm w Danii.
 
Na terenie gminy funkcjonuje Zespół Szkół i Placówek w Bolkowie, gimnazjum oraz cztery szkoły podstawowe.
 
W Bolkowie odbywają się imprezy kulturalne na stałe wpisane do kalendarza, m.in.: Dni Bolkowa, Świętojańskie Spotkania Rycerskie, Festiwal Rocka Gotyckiego „Castle Party”, Turniej Dziennikarzy, Uliczne Kryterium Kolarskie.
Liczba mieszkańców Gminy Bolków według stanu na dzień 30.09.2023 r. wynosi 9587.
 
Wytworzył:
Udostępnił:
Staniec Agnieszka
(2006-03-09 09:08:18)
Ostatnio zmodyfikował:
Żelazek Paweł
(2023-11-30 08:57:38)
       DRUKUJ TĘ STRONĘ Obrazek drukarki