Położenie

 
             Powiat położony jest na malowniczej Równinie Jaworskiej stanowiącej integralną część Niziny Śląsko-Łużyckiej. Jego południowa część sięga Pogórza Kaczawskiego i Przedgórza Sudeckiego. Jawor, stolica powiatu, oddalona jest od Wrocławia o ok. 70 km. Powierzchnia powiatu wynosi: 581,25 km2, co stanowi 3,27 % obszaru województwa i swą wielkością zalicza się do średnich. Pod względem geograficznym obszar powiatu leży na styku dwóch podprowincji: Niziny Śląsko -Łużyckiej i Sudetów. Takie położenie powoduje krajobrazowe zróżnicowanie powiatu, o ile w części południowej dominuje teren górzysty to część środkową i północną stanowią tereny nizinne stwarzające doskonałe warunki do rozwoju rolnictwa. W obrębie powiatu funkcjonują miasta Jawor i Bolków, które są znaczącymi ośrodkami dla okolicznych gmin wiejskich: Męcinki, Mściwojowa, Paszowic i Wądroża Wielkiego. 
               Jawor, będący siedzibą powiatu, położony jest nad rzeką Nysą Szaloną. Ma bogatą 750-letnią historię. W pobliżu północnych granic powiatu przebiega autostrada A-4 łącząca Wrocław, Olszynę na granicy zachodniej z Medyką na granicy wschodniej. Południkowo powiat przecina droga krajowa nr 3 ze Szczecina do Jakuszyc. Dobrze rozwinięta sieć dróg lokalnych zapewnia dogodne warunki komunikacyjne.
               Administracyjnie powiat graniczy z powiatami: legnickim, średzkim, świdnickim, wałbrzyskim, kamiennogórskim, jeleniogórskim i złotoryjskim.

 

Wytworzył:
Udostępnił:
Staniec Agnieszka
(2006-03-09 08:53:00)
Ostatnio zmodyfikował:
Łuczak Izabela
(2012-02-14 13:42:27)